
Zadbajmy o nasze dzieci
Dzieci mają prawo do … no właśnie do czego? Czy my – dorośli – dobrze znamy prawa dziecka wynikające z z kluczowych dokumentów UE w tym : Karty Praw Podstawowych oraz Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka? „Zadbajmy o nasze dzieci” to inicjatywa, która ma na celu poszerzenie świadomości na temat praw dzieci. Na jego realizację którego otrzymaliśmy grant ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.

O systemie wsparcia dzieci z zaburzeniami psychicznymi w powiecie radomskim
Czym tak naprawdę jest psychoedukacja? Jaką rolę odgrywają w niej rodzice i opiekunowie? Czy system wsparcia dla dzieci w powiecie radomskim sprawdza się? I jakie zmiany ma szansę wprowadzić Obywatelski Program z Zakresu Zdrowia Psychicznego i Prewencji Zaburzeń psychicznych młodzieży do 18 r.ż. To główne – ale niejedyne – tematy, które poruszone były podczas seminarium pn. „System wsparcia dzieci z zaburzeniami psychicznymi w powiecie radomskim”.

Czy młodzież w powiecie radomskim trzyma formę … psychiczną?
Jak to jest z tą kondycją psychiczną dzieci i młodzieży w powiecie radomskim? Czy młodzież czuje się bezpiecznie w swojej klasie i szkole? Czy dostrzega problemy z gorszym samopoczuciem swoich rówieśników? Jak dużym problemem w szkole jest agresja – fizyczna, słowna, a także elektroniczna? Odpowiedziom na te i wiele innych pytań na temat dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, poświęcone było badanie, które w ostatnich tygodniach zorganizowaliśmy w 4 szkołach średnich powiatu radomskiego. Dziś udostępniamy diagnozę, która analizuje odpowiedzi od 774 uczniów oraz pierwsze rekomendacje, które powstały w ramach programu. I zachęcamy do zgłaszania swoich uwag i propozycji w ramach konsultacji społecznych.

Oni tworzą dla siebie przestrzeń bez barier – Ty też możesz!
Ograniczenia – psychiczne i fizyczne – niemal na co dzień dają nam się we znaki i utrudniają realizację wielu zamierzonych planów i marzeń. A co, gdyby tak stworzyć dla siebie przestrzeń bez barier? Tak jak studenci AHNS – Marcin Mandziuk oraz Natalia Majewska – którzy żyją z niepełnosprawnością, a mimo to – czerpią z życia pełnymi garściami? To jeden z tych tematów, które pojawiły się na konferencji “Przestrzeń bez granic”, która w piątek, 8 grudnia 2023 roku odbyła się w siedzibie Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu.

Przestrzeń bez granic – pokonaj swoje ograniczenia fizyczne i psychiczne!
Jak dokonać wewnętrznej przemiany i przełamywać bariery w życiu codziennym? Czy entuzjazm może być … intrygujący? Dlaczego warto przyjść, pogadać do KAS? Przyjdź już w najbliższy piątek, 8 grudnia do Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, a znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań! Czekamy na Ciebie już od godz. 13 w Auli Audytorium Primum przy ul. Traugutta 6A w Radomiu.

Po drugiej stronie Telefonu Zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży
Jak wygląda praca telefonistki 116 111? W jaki sposób przygotować się do tak trudnej i odpowiedzialnej pracy? Ile statystycznie telefonów, to przypadki, w których istnieje realna groźna podjęcia próby samobójczej? Między innymi o tym, rozmawiamy z Małgorzatą Siwek – starszą specjalistką ds. pomocy telefonicznej i online w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Deepfake – dasz się nabrać sztucznej inteligencji?
Deepfake – mówi Ci to coś? A powinno! Ta powszechnie dostępna technologia – wykorzystująca potencjał sztucznej inteligencji – to jedno z najbardziej perfidnych narzędzi w rękach nie tylko wyrafinowanych cyberprzestępców, ale wszystkich, którzy nie mają oporów, by wyrządzić krzywdę drugiej osobie. Mówiąc krótko – każdy może być ofiarą “deepfake’ów”. I jak można się domyślić – w przypadku dzieci (ale nie tylko!) może to stanowić poważne zagrożenie i prowadzić do nieodwracalnych szkód emocjonalnych i psychicznych.

1500 zł na zakupy w Empiku czeka właśnie na Ciebie!
1500 zł na zakupy w Empiku … brzmi dobrze prawda? Może bon o tej wartości czeka właśnie na Ciebie? Jeśli jesteś uczniem jednej ze szkół średnich z Radomia – możesz o niego powalczyć! Jak? To proste! Nagraj, krótki – trwający maksymalnie 90 sekund – autorski film poświęcony tematyce zdrowia psychicznego i zgłoś go do udziału w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej oraz Akademię Handlową Nauk Stosowanych w Radomiu!

W wakacje też możesz przyjść pogadać do KAS!
Słoneczna, pogodna aura, więcej czasu dla siebie, szkolna presja i obowiązki „odstawione” na półkę – to powody, które mogą mieć pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Mogą, ale niestety – nie muszą, bo depresja i emocje pracują non-stop i nie robią sobie wakacyjnego odpoczynku. Dlatego przypominamy – Punkt Informacyjno – Edukacyjny dla dzieci i młodzieży w Radomiu, funkcjonuje także w wakacje! Jeśli jesteś nastolatkiem, nie radzisz sobie z emocjami i chcesz o tym porozmawiać – daj nam wcześniej znać i przyjdź do KAS! Przyjdź pogadać!

No dalej – podziel się dziś fotką swojego dziecka z pedofilem [sharenting]
Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością nie raz zastanawiałaś/eś się, czy nie doświadcza ono przemocy rówieśniczej w szkole, czy towarzystwo w którym się obraca jest aby na pewno „odpowiednie”, albo czy wokół niego nie kręcą się jakieś „podejrzane typy”. A co jeśli … to właśnie Ty swoją aktywnością w mediach społecznościowych dajesz cyberprzestępcom doskonały pretekst do działania? Może warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy – świadomie lub nie – nie uprawiasz tzw. sharentingu?

21 powodów dla których warto przyjść pogadać do KAS!
Nie wiem, czy już wiesz, ale … jest w Radomiu takie miejsce, do którego młody człowiek, który nie radzi sobie z emocjami, może po prostu przyjść i pogadać. To Punkt Informacyjno – Edukacyjny przy ul. Kilińskiego 21/20. Może to też zrobić jego nauczyciel lub rodzic. Dlaczego w ogóle warto do nas przyjść i pogadać?

Sexting – dziś zabawa, jutro koszmar?
Przychodzi Ci na myśl, że przesyłanie osobistych, intymnych materiałów drugiej – nawet najbliższej osobie – jest naiwne i głupie? To dobrze myślisz. Niestety, rzadko tak myśli młodzież, ponieważ sexting jest dziś najbardziej popularny właśnie wśród nastolatków. I to wśród nich zbiera największe żniwo, zamieniając często niewinną zabawę – czy pierwszą miłość – w ciągnący się latami koszmar. Czym jest sexting, jaka jest jego skala i czy istnieje sposób, by skutecznie uchronić dzieci przed nim nastolatków?

Przyjdź pogadać!
Nie wiesz jak i z kim pogadać o swoich problemach? Czujesz, że emocje nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? Mierzysz się z nimi z poczuciem smutku i samotności? Przyjdź do psychologicznego Punktu Informacyjno – Edukacyjnego w Radomiu! Przyjdź pogadać! Czeka na Ciebie zespół wolontariuszy i specjalistów, którzy chętnie poświęcą uwagę Tobie i Twojej sprawie!

Nastolatek w kryzysie psychicznym w Radomiu – gdzie szukać pomocy?
Samo uświadomienie sobie faktu – jako nastolatek, czy rodzic – że znajdujemy się w sytuacji, gdy nie radzimy sobie z emocjami i potrzebujemy pomocy specjalisty to dopiero początek. Osoby w takiej sytuacji często nie wiedzą, co dalej: gdzie się zgłosić: do psychologa? Psychiatry? Skorzystać z terapii? A jeśli terapia – to jaka? Komu mogę zaufać? Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przygotowaliśmy internetową bazę kontaktową do osób i instytucji z Radomia, które pomogą Ci zmierzyć się z kryzysem.

Zapraszam Cię do Świata autysty
Cześć, jestem …. zresztą nieważne jak się nazywam. Mam 15 lat i spektrum autyzmu. Domyślam się już, co myślisz. Myślisz, że mnie znasz. Wiesz, jak myślę, co czuję, jak funkcjonuję – w końcu całkiem sporo o tym piszą. Widzisz te wszystkie niebieskie puzzle, baloniki, byłeś może nawet na jakimś marszu lub konferencji, przeczytałeś książkę, a Twoja koleżanka ma synka autystę. Ale wiesz co? Niestety, nie znasz mnie. Nawet jeśli znasz kogoś innego w spektrum. Bo każdy człowiek jest inny. Każdy autysta też. Pozwól więc, że Ci się przedstawię.

Dołącz do nas! Czas na pierwsze spotkanie zespołu w Powiecie Radomskim
Skala problemu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych nastolatków jest niebagatelna – i niestety z roku na rok coraz gorsza. Z jakimi konkretnie problemami natury psychicznej mierzy się młodzież w powiecie radomskim? Czego najbardziej brakuje społeczności szkolnej, by szybciej i skuteczniej reagować? Jakie działania należy podjąć w pierwszej kolejności? Przyjdź na pierwsze spotkanie naszego zespołu w czwartek, 23 marca 2023 roku o godz. 12:00 – porozmawiajmy o tym, co możemy z tym zrobić !

Nie tylko Radom! Czas ruszyć w Powiat!
Od kilkunastu miesięcy alarmujemy opinię publiczną o pogarszającej się w dramatycznie szybkim tempie, kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Radomiu. Ale – jak łatwo się domyślić – problem ten dotyczy nie tylko Radomia. Dlatego ruszamy dalej z naszą inicjatywą, obejmując swoim działaniem gminy powiatu radomskiego i już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie spotkanie – 7 lutego 2023 roku – w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radomiu od godz. 10!

Odpowiedź na negatywną opinię Wiceprezydenta Miasta Radomia w sprawie Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
W odpowiedzi na negatywną opinię projektu uchwały w sprawie przyjęcia Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Radomiu Wiceprezydenta Miasta Radomia Jerzego Zawodnika (ZS.II.8030.5.11.2022.JL) – z którą trudno nam się zgodzić – publikujemy nasze stanowisko w tej sprawie.

Czas na start! Ruszamy z psychologicznym Punktem Informacyjno – Edukacyjnym w Radomiu
Szkolenia wolontariuszy, rekrutacja specjalistów, przyglądanie się z bliska dobrym praktykom z zakresu psychoedukacji dzieci
i młodzieży – to już za nami! Dziś możemy oficjalnie potwierdzić – w środę, 25 stycznia 2023 roku uruchamiamy przy ul. Kilińskiego 21/20 psychologiczny Punkt Informacyjno – Edukacyjny w Radomiu. Kto, kiedy i jak będzie mógł uzyskać w nim wsparcie?

Poznajemy dobre praktyki w zakresie psychoedukacji dzieci
i młodzieży
Jak w sposób ciekawy i angażujący prowadzić lekcje o zdrowiu psychicznym dla młodzieży? Czym są tzw. „wlepy”, czyli pomysłowe naklejki z pozytywnym przesłaniem dla uczniów? Jakie największe zagrożenia czyhają na młodzież w cyberprzestrzeni? Jak w praktyce wygląda interwencja kryzysowa dla nastolatka, który prosi o pomoc? I czy da się … złapać pozytywny kontakt z własnym ciałem? M.in. o tym mogli dowiedzieć się wolontariusze Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej podczas wizyty studyjnej w lubelskiej Fundacji Sempre a Frente, która od wielu lat prowadzi działania w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Psychologiczny Punkt Informacyjno – Edukacyjny w Radomiu coraz bliżej
Edukacja w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, uruchomienie sieci przeszkolonych wolontariuszy, wsparcie dla rodziców i nastolatków z Radomia, poszukujących pomocy specjalistów, czyli mówiąc krótko – koordynacja całego procesu wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży – to główne zadania, jakie stoją przed Punktem Informacyjno – Edukacyjnym, który już od stycznia zacznie funkcjonować w Radomiu, przy ul. Kilińskiego 21/20.

Ciemne oblicze cyberprzestrzeni w życiu dzieci i młodzieży (Fotorelacja)
Internet to przestrzeń, bez której większość dzieci i młodzieży nie wyobraża sobie życia. Nowe technologie to szansa, ale cyberprzestrzeń ma także swoje ciemne oblicze, na które narażone są dzieci – a w szczególności dziewczynki. M.in. temu poświęcona była Konferencja pn. „Ciemne oblicze cyberprzestrzeni w życiu dzieci i młodzieży”, która odbyła się w czwartek, 24 listopada 2022 roku w Auli Audytorium Primum Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu.

Ciemne oblicze cyberprzestrzeni w życiu dzieci i młodzieży [Konferencja]
Internet to przestrzeń, bez której większość dzieci i młodzieży nie wyobraża sobie życia. Nowe technologie to szansa, ale cyberprzestrzeń ma także swoje ciemne oblicze, na które narażone są dzieci – a w szczególności dziewczynki. Już w czwartek, 24 listopada 2022 roku m.in. o mitach świata cyfrowego, współczesnych obliczach cyberprzemocy oraz ryzykownych zaburzeniach seksualnych online, opowiedzą praktycy i specjaliści podczas konferencji, której gospodarzem będzie Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu (Aula Auditorium Primum, ul. Traugutta 61)

Teraz Twoja kolej – podpisz się pod Obywatelskim Programem Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Radomiu!
Mieszkańcy Radomia nie chcieli dłużej stać bezczynnie i wzięli sprawy w swoje ręce! Dzięki zaangażowaniu i kilkumiesięcznej pracy ludzi z różnych środowisk, powstała rzetelna diagnoza naszego lokalnego, radomskiego podwórka oraz zbiór pomysłów na wspólne działania. Czemu mają służyć te działania? Mają zatrzymać bezprecedensową i stale wzbierającą falę prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w Radomiu. No dobrze … i co teraz? Teraz – drogi Mieszkańcu – Twoja kolej! – podpisz się pod obywatelskim projektem uchwały zatwierdzającym Program Promocji Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży! Jeśli zbierzemy 500 podpisów – nad Programem będzie musiała pochylić się Rada Miejska w Radomiu. To co, piszesz się?

Konferencja prasowa na temat zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży
Zapraszamy do udziału w konferencji prasowej na temat zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży w Radomiu. Niestety ze statystyk wynika, że zarówno w całej Polsce – jak i w Radomiu problem ten dotyka coraz większej ilości nastolatków.

Otwarte spotkanie w sprawie zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży w Radomiu
Problemy psychiczne i emocjonalne to coraz większy problem wśród dzieci i nastolatków. Czy musimy biernie się temu przyglądać? Nie! Przyjdź na pierwsze spotkanie naszego zespołu – we wtorek, 22 lutego 2022 roku o godz 13:00 – porozmawiajmy o tym jak to zmienić!
